Szanowni Państwo!
1 września rozpoczynamy nowy rok szkolny 2022/2023.
W pierwszym i drugim tygodniu września odbędą się zebrania organizacyjne, na których dowiedzą się Państwo szczegółowych informacji dotyczących funkcjonowania przedszkola oraz danej grupy przedszkolnej. Listy dzieci wraz z informacją o zebraniu będzie można sprawdzić na stronie przedszkola pod koniec sierpnia.
Podstawowe informacje:
- przedszkole zapewnia dzieciom wyprawkę,
- dzieci muszą mieć pantofle, ubrania z bielizną na zmianę w podpisanym worku, który będzie umieszczony w szatni oraz strój gimnastyczny w worku,
- Rodzice proszeni są o zaopatrzenie dziecka w pudełko chusteczek higienicznych oraz paczkę chusteczek mokrych,
- Rodzice dzieci z grupy ,,Maluszki” proszeni są o dostarczenie pościeli (mała poduszka z letnią kołderką/kocem ) oraz piżamy w podpisanej poszewce.
Droga Mamo, Drogi Tato!
Już we wrześniu po raz pierwszy pójdę do przedszkola.
1 września zbliża się wielkimi krokami, a Wasze dziecko rozpocznie niezwykle ważny etap w swoim życiu. To będzie wyjątkowa chwila również dla Was. Pojawi się wzruszenie, łzy oraz stres. Te wszystkie uczucia są normalne i każdy Rodzic je przeżywa. Pamiętajcie – nie jesteście sami. Przygotujcie na ten moment zarówno swoje dzieci jak i siebie. Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej to bardzo dobra decyzja i nie pozwólcie, aby Wasze dziecko zauważyło Wasz niepokój czy wahania. Początki są trudne dla Was, Waszych dzieci i dla Nas – nauczycieli. Jednak pozytywne nastawienie i współpraca zaowocuje uśmiechem na twarzy Waszego dziecka.
JAK PRZYGOTOWAĆ SWOJE DZIECKO DO ROZŁĄKI I ZASAD PANUJĄCYCH W PRZEDSZKOLU?
- Mów pozytywnie o przedszkolu, ale nie idealizuj go zanadto. Przedstaw je, jako przyjemne miejsce, w którym będzie spotykał się z rówieśnikami i uczył mnóstwa nowych rzeczy.
- Spacerujcie w pobliżu przedszkola, pozwólcie oswoić się dziecku z budynkiem przedszkola.
- Przygotujcie dziecko na to, że będzie odpoczywać w przedszkolu.
- Uczcie dzieci poprzez zabawę czynności związanych z samoobsługą (zgłaszanie potrzeb fizjologicznych i załatwianie ich w toalecie, mycia rączek, picia z kubeczka i posługiwania się łyżeczką, samodzielnego jedzenia, zdjęcia i założenia kapci, części ubrania). Są to dla dziecka umiejętności bardzo pomocne w codziennym życiu przedszkolnym.
RADY NA PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU
Rodzicu,
- stosuj w przedszkolu krótkie pożegnania,
- nie okazuj dziecku własnych rozterek zostawiając je w przedszkolu (przekazujesz im wtedy swoje lęki),
- przygotuj dla dziecka wygodny strój do samodzielnego ubierania, który można pobrudzić,
- nie wyręczaj dziecka nawet, gdyby wykonywało określone czynności niezdarnie i długo,
- jeśli dziecko przy pożegnaniu z mamą płacze, postarajcie się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata (rozstanie z nim jest często mniej bolesne),
- stopniowo, wraz z rosnącą gotowością dziecka do pozostawania w przedszkolu przedłużaj jego czas pobytu w placówce,
- pozostaw w szafce w szatni dodatkowe ubrania, uprzedź dziecko, że gdy pobrudzi lub zmoczy ubranie może przebrać się w czyste. Jeśli dziecko zabrudzi ubranie nie miej do niego pretensji i staraj się nie krytykować dziecka,
- w rozmowach o przedszkolu staraj się podkreślać jego dobre strony, ale nie odbieraj dziecku prawa do własnej oceny życia przedszkolnego. Dobrze jest pozwolić dziecku się wyżalić, wysłuchać jego relacji, podtrzymać je na duchu,
- warto też rozpoznać trudne sytuacje i podkreślać, że podczas nieobecności mamy/taty dziecko powinno szukać pomocy u swoich nauczycielek.
Dyrektor Przedszkola nr 43 w Bielsku-Białej
wraz z Pracownikami Przedszkola